קצבאות ביטוח לאומי

אחד הנושאים הסבוכים וצריך לומר גם הכואבים בחברה הישראלית, הוא קצבאות ביטוח לאומי. אנחנו עובדים כול החיים, משלמים לביטוח לאומי במטרה שיום אחד, כשנצטרך אז הוא יחזיר לנו, ואז אנחנו מגלים, לא פעם, שהסכומים אותם אנחנו מקבלים, בין אם מדובר בקצבת נכות או קצבת זקנה, הם נמוכים, ולעיתים אנחנו מקבלים אותם, רק אחרי מאבק ממושך.

לפני שנסביר מה זה אומר אותו מאבק ממושך, צריך להבין תחילה את כל הרעיון של ביטוח לאומי, למה הוא נוצר, למה בכלל אנחנו משלמים עבורו כל חודש ולמה אנחנו מקבלים קצבת זקנה או קצבת נכות, מה עומד מאחורי זה. לאחר מכן נסביר, כיצד יש לפנות אל מוסד זה, בשביל לקבל את מה שמגיע לנו.

הרעיון של ביטוח לאומי, הוא רעיון שנוצר בסוף המאה ה-19 בגרמניה והורחב במאפיינים שלו וכן במספר המדינות שמפעילות אותו במאה ה-20, מתוך הכרה בשתי תופעות שאף חברה לא יכולה להימנע מהן, התופעה הראשונה היא הזדקנות של החברה ופרישה של חבריה משוק העבודה, והתופעה השנייה היא, שיש בחברה גורמים חלשים שלא יכולים, אך ורק באמצעות משכורת, לכלכל את חייהם. לכן הוקם מנגנון ממשלתי שעוזר לקבוצות אלו. מדובר על קצבאות ביטוח לאומי.

הרעיון הוא, העובד מפריש סכום מסוים כל חודש במשכורת שלו, וסכום זה מצטבר ואחרי פרישתו מהעבודה, הוא יכול לקבל את זה בדמות ביטוח לאומי קצבת זקנה. כמו כן, הוא יכול לקבת את זה בצורות אחרות, נניח באמצעות קצבת נכות במידה והוא נהיה נכה או קצבת אובדן כושר עבודה במידה והוא לא יכול לעבוד יותר (אחרי שנקבע להם אחוזי נכות ביטוח לאומי). במהלך הזמן התרחבו הקצבאות כך שלא רק אנשים שעובדים מקבלים קצבאות גם מי שאינם עובדים, למשל נכים שאינם יכולים לעבוד באופן סדיר, אז הם מקבלים קצבת נכות כאמור.

כפי שאפשר להבין, המנגנון של קצבאות ביטוח לאומי אמור לשרת את כלל הציבור, עניים ועשירים כאחד, והוא למעשה מנגנון שנועד לאפשר לכל אחד שהוא חלק מהחברה להמשיך ולכלכל את עצמו בכבוד. הבעיה היא, שעם הזמן האוכלוסייה גדלה, הצרכים השתנו, וגם המנגנון הפך פחות יעיל או הרבה יותר קשוח, ולכן אנשים רבים מוצאים את עצמם נאבקים מול ביטוח לאומי לקבל את מה שמגיע להם.

כאן צריך להסביר, לא מדובר בקצבאות צדקה שהאזרח מקבל מהמדינה אלא מדובר בכסף שהאזרח עבד ושילם למדינה, במטרה שביום מן הימים, אם יצטרך, היא תחזיר לו אותו. אך כמו שאנחנו יודעים, זה לא תמיד ככה.

כיצד מתמודדים עם ביטוח לאומי

לביטוח לאומי יש מטרה והיא לצמצם את הקצבאות שהוא מעניק, לתת כמה שפחות על מנת לא לגרום לקופה שלו להתרוקן. לכן הוא קובע שיקומו ועדות רפואית שיחליטו האם מגיע
אחוזי נכות ביטוח לאומי מציב תנאים לקבלת קצבאות על אובדן כושר עבודה או על טיפול סיעודי ועוד. גם קצבאות זקנה לא ניתנות מהר ובקלות, בטח לא בתנאים אטרקטיביים.

בשביל לקבל את מה שמגיע לנו, אנחנו צריכים לשכור עורך דין שמתמחה בנושא, מתמחה בכל מה שקשור לביטוח לאומי ויודע כיצד לעבוד איתם.

לשם כך, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר. משרדו של עו"ד גלס, ישמח לעמוד לרשותכם ולייצג אתכם בכל מאבק על קצבאות ביטוח לאומי או בכל בעיה אחרת שאתם נתקלים בה מול מוסד זה. אנחנו מעסיקים צוות משפטי גדול שישמח לעמוד לרשותכם. פנו אלינו עוד היום וקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.